سرطان چیست ؟  ، کلمه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری ها گفته می شود که دارای رشد غیر طبیعی سلول ها است و این سلول ها از توانایی این برخوردار هستند که به دیگر نقاط بدن نیز بروند و حمله نمایند .

در طول مدت این بیماری زیرمجموعه ای از نئوپلاسم ها شکل می گیرند . یک نئوپلاسم یا تومور در حقیقت دسته ای از سلول ها می باشند که در گذشت یک رشد غیر قابل کنترل را به وجود می آورد و در آخر به توده تبدیل می شود . اما این توده می تواند درکلیه ی بدن افزایش یابد . این بیماری ها در بخش هایی از بدن همانند خون ، پوست ، سیستم گوارش ، سیستم ادراری تناسلی ، استخوان ، ماهیچه ، چشم و .... امکان دارد شروع شود و در مرحله های پیش رفته به دیگر نقاط بدن افزایش یابد . توده ای که در بدن شکل می گیرد بستگی به این دارد که در کجای بدن باشد . علائمی که ظاهر می شود متفاوت است . علل های بسیار زیادی در عامل ابتلا به سرطان موجود هستند که شامل : ژنتیک ، مواد شیمیایی ، پرتوها و ... می شوند . راه های زیادی برای درمان سرطان موجود است . و با دقت بر نوع و اندازه پیشرفت آن گوناگون می باشد . راه و روش ها یا درمان می شوند و یا این که حداقل سرعت در پیشرفت بیماری را کم می کنند . راه های زیادی همانند : شیمی درمانی ، عمل ، پرتو درمانی ، دارو و ... وجود دارند . در بسیاری از مواقع عمل جراحی در مرحله های اولیه ی سرطان صورت می گیرد و اما برخی اوقات باید برای بعضی از سرطان ها ترکیبی از تمامی روش ها انجام شود . سرطان ها دارای علائم و نشانه های گوناگونی است . نشانه های احتمالی سرطان دارای مواردی همانند :
توده و یا برآمدگی در پستان ها و یا در جایی از بدن
خال جدید و یا هر تغییر واضحی در خال ها و زگیل ها
زخم های پوستی که خوب نمی شوند .
ایجاد تغییر در دفع ادرار و مدفوع
ایجاد مشکل در حین خوردن غذا
کاهش وزن زیاد به صورت ناگهانی
خونریزی و ترشح به صورت ناگهانی
البته وجود این شرایط و نشانه ها را نمی توان تنها دلیل سرطان دانست . این علائم می تواند به دلیل وجود عفونت ها ، تومور های خوش خیم ، و دیگر مشکلات باشد . تنها با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات می توانید از مشکل خود با خبر شوید .