خارش گوش می تواند نشان دهنده چه مشکلات و بیماری هایی باشد

خارش گوش می تواند نشان دهنده چه مشکلات و بیماری هایی باشد، با اینکه گوش یکی از کوچکترین اعضای بدن نسبت به دست، پا، بازو و غیره به شمار می‌آید، اما پر از عصب‌های حساس است. در نتیجه، خارش گوش یک اتفاق عادی است. گوش‌های شما ممکن است خارش داشته باشد زیرا آنها بسیار حساس هستند. با این حال، خارش گوش همچنین می‌تواند یک وضعیت پزشکی اساسی را نشان دهد. با درک برخی از دلایل خارش گوش، می‌توانید روشی برای تسکین آن پیدا کنید.

خارش گوش نشان دهنده چه بیماری‌هایی است؟

خارش گوش در فصل بهار بیشتر شایع است که می‌تواند نشان دهنده‌ آلرژی و حساسیت به برخی چیزها باشد. همچنین بعضی از مردم به گوشواره، رنگ مو، هدفون و غیره ممکن است واکنش نشان دهند. اما باید این هم در نظر بگیرید که خارش گوش گاهی ممکن است به دلیل بیماری‌های باکتریایی و قارچی که در اثر عفونت ایجاد می‌شوند، رخ دهد.

دلایل خارش گوش

برخی از دلایل خارش گوش عبارتند از:

خشکی گوش

اگر گوش شما موم کافی تولید نکرده باشد، ممکن است پوست گوش شما خشک شود و خارش داشته باشد. موم دارای اثر روان کننده است. عدم وجود آن می‌تواند باعث خارش گوش شما شود. حتی ممکن است گوش شما دچار پوسته پوسته شدن شود.

درماتیت کانال گوش

این حالت زمانی رخ می‌دهد که پوست داخل و اطراف کانال گوش شما ملتهب شود. این می‌تواند نتیجه واکنش آلرژیک به چیزهایی که داخل گوش شما قرار می‌گیرد مانند محصولات مراقبت شخصی یا فلز موجود در گوشواره، باشد.

عفونت گوش خارجی

Otitis externa یا عفونت کانال گوش خارجی می‌تواند باعث درد گوش و همچنین خارش شود. این همچنین به گوش شناگر معروف است و در اثر التهاب ناشی از عفونت ایجاد می‌شود. این حالت می‌تواند به قرمزی و تورم گوش منجر شود.

استفاده از سمعک

سمعک‌ها می‌توانند باعث به دام افتادن آب در گوش شوند یا باعث ایجاد واکنش آلرژیک به خود سمعک شوند. سمعک‌های ناسازگار همچنین می‌توانند بر قسمت‌های خاصی از گوش فشار وارد کنند و منجر به خارش گوش شود.

بیماری پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد التهاب قرمز رنگ می‌شود. پسوریازیس معمولا روی پوست در قسمت‌های مختلف بدن مانند بازوها یا داخل گوش ایجاد می‌شود.

سمعک و خارش گوش

کسانی که از سمعک استفاده می‌کنند نیز ممکن است به خارش گوش مبتلا شوند. همانطور که در بالا ذکر شد استفاده از سمعک باعث جمع شدن آب در داخل گوش یا آلرژی گوش نسبت به آن می‌شود. همچنین در صورتی که اندازه سمعک برای گوش متناسب نباشد به گوش، فشار وارد می‌کند و در نتیجه منجر به خارش گوش می‌شود.

برگرفته از سایت مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا