انواع سمعک ، آشنایی با انواع سمعک احتیاج به شناخت نحوه فرآیند کلی این وسیله کمک شنوایی با اجزای تشکیل دهنده آن می باشد .

پس در این متن به آشنایی با سمعک می پردازیم :

 

سمعک چیست ؟


سمعک ، وسیله ای الکترونیکی است ، که اصلی ترین و مهم ترین وظایف آن تقویت اصوات ضروری ، بهتر شدن شنوایی افراد با مشکلات کم شنوایی و حذف صداهای مزاحم و غیر ضروری است . سمعک همه اصوات را که دارای گفتار انسان و صداهای محیط اطراف را می گیرد . سمعک تنها صداها را تقویت نمی کند ، بلکه پردازش های گوناگونی روی اصوات قبل از رسیدن به گوش صورت می پذیرد .


سمعک آنالوگ :


این مدل سمعک پایین ترین سطح از تکنولوژی و پردازش صدا را دارا است . دارای ولوم کنترل برای تنظیم صدا می باشند زیرا که توانایی اتصال به کامپیوتر را برای تنظیم خصوصی فرد کم شنوا را ندارند . جزو اولین سمعک ها می باشند وهمچنین ارزان ترین می باشد . مدل کارکرد آن ها این گونه است که کلیه ی موج ها را می گیرد و به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید . در آخر به آمپلی فایر می رسد و در آنجا سیگنال ها پردازش و به امواج صوتی تبدیل می شوند و توانایی زیرتر و یا بم تر کردن صدا را دارا می باشند .

 

سمعک قابل برنامه ریزی :


از سمعک ها آنالوگ مقداری پیشرفه تر هستند. به کامپیوتر وصل شده اند و توانایی تنظیم دارند و می تواند تا چند برنامه را به آن ها افزود . خوبی های این مدل سمعک ها این می باشد که می توان به آسانی برای کم شنوایی های گوناگون تنظیم و تجویز نمود .

 

سمعک دیجیتال : 


مثل مدل قبلی توانایی متصل شدن به کامپیوتر و توانایی برنامه ریزی را دارد . اما فرق هایی که این سمعک دارا می باشد این است که ، علاوه بر دارا بودن میکروفن ، تقویت کننده و بلندگو جزئی دیگر به نام مداراهای پردازشی را در خود جای می دهد . این بخش خود دارای تعدادی کانال و باند است و هر چقدر که تعداد آن افزایش بیابد سمعک تولیدی پیشرفته تر می باشد .

 

سمعک هوشمند :


این مدل سمعک از پیشرفته ترین و جدیدترین سمعک می باشد . از نسل بعد از دیجیتال سمعک ها به شکل اتوماتیک در محیط های شنیداری گوناگون تنظیم می شوند . به علت داشتن ردیاب گفتاری که در ساختار خود دارا است صدای گوینده را تشخیص می دهد . تمرکز روی صدا را انجام می دهد و سبب تقویت همان صدا می شود و بقیه ی صداهای مزاحم را پاک می کند . از لحاظ هزینه نسبت به دیگر انواع سمعک ها گران تر می شوند .