آشنایی با تومور گوش (نوروم آکوستیک)، علائم و علل آن

آشنایی با تومور گوش (نوروم آکوستیک)، علائم و علل آن، شاید تا به حال نشنیده باشید که گوش هم می‌تواند تومور داشته باشید. در این مطلب بیشتر درباره این عارضه، علائم و درمان آن صحبت خواهیم کرد. نوروم آکوستیک معمولاً به آرامی رشد می‌کند یا اصلاً رشد نمی‌کند. به ندرت ممکن است این تومور سریع رشد کند و به اندازه کافی بزرگ شود تا به مغز فشار بیاورد و در عملکردهای حیاتی دخالت کند. درمان نوروم آکوستیک شامل نظارت منظم، اشعه و برداشتن آن توسط جراحی است. با ما همراه باشید تا بیشتر با تومور گوش یا نوروم آکوستیک آشنا شوید.

تومور گوش (نوروم آکوستیک) چیست؟

نوروم آکوستیک یک تومور گوش غیرسرطانی است. به دلیل تولید بیش از حد سلول‌های شووان به آرامی رشد می‌کند و به آن شوانومای دهلیزی نیز گفته می‌شود. سپس تومور روی شنوایی فشار می‌آورد و عصب‌های گوش داخلی را تحریک می‌کند. سلول‌های شوآن به طور معمول دور الیاف عصبی می‌پیچند و از آن پشتیبانی می‌کنند. یک تومور بزرگ می‌تواند روی عصب صورت یا ساختارهای مغز فشار بیاورد.

2 نوع نوروم آکوستیک یا تومور گوش وجود دارد:

نوروم‌های صوتی یک جانبه

این نوع تومور فقط یک گوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شایعترین نوع نوروم آکوستیک است. این تومور ممکن است در هر سنی بروز کند. اغلب در سنین 30 تا 60 سالگی اتفاق می‌افتد. نوروم آکوستیک ممکن است نتیجه آسیب عصبی ناشی از عوامل محیطی باشد. هیچ عاملی از محیط زیست باعث ایجاد نوروم‌های صوتی نشده است.

نوروم آکوستیک دو طرفه

این نوع تومور گوش بر هر دو گوش تأثیر می‌گذارد و از اجداد به ارث می‌رسد. این بیماری در اثر یک مشکل ژنتیکی به نام نوروفیبروماتوز -2 (NF2) ایجاد می‌شود.

علائم تومور گوش

رایج‌ترین علائم نوروم آکوستیک عبارتند از:

  • علاوه بر از دست دادن شنوایی، نمی‌توانید صداهای با فرکانس بالا را بشنوید.
  • احساس پر بودن در گوش
  • صدای زنگ در گوش (سوت کشیدن گوش)، در طرفی که تومور وجود دارد.
  • سرگیجه
  • مشکلات تعادل یا ناپایداری
  • بی حسی و سوزن شدن صورت با فلج احتمالی، هر چند نادر، عصب صورت
  • سردرد، راه رفتن نامتعادل و سردرگمی ذهنی

علائم نوروم آکوستیک ممکن است مانند سایر شرایط یا مشکلات سلامتی به نظر برسد. برای تشخیص، همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

علل ایجاد تومور عصب شنوایی

تابش پرتوهای خطرناک به گردن یا صورت می‌تواند سال‌ها بعد به نوروم آکوستیک منجر شود. افرادی که به بیماری بنام نوروفیبروماتوز نوع 2 (NF2) مبتلا هستند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

برگرفته از سایت مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا