آشنایی با انواع سمعک های پشت گوشی

در گذشته سمعک های پشت گوشی به علت طرح نازیبایی که داشتند سبب می شد که مردم کمتر تمایلی به استفاده از این نمونه ها داشته باشند، اما امروزه این مشکل حل شده و سمعک های پشت گوشی با ظاهری زیبا و دید مناسب در دسترس همه افراد می باشد. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با انواع سمعک های پشت گوشی آشنا کنیم.

شکل ظاهری انواع سمعک

سمعک ها عموماً از نظر شکل ظاهری به گروه های زیر تقسیم می شوند:

  • سمعک پشت گوشی یا BTE
  • سمعک های پشت گوشی مینی 
  • سمعک های گیرنده درون گوش (RITE) و یا گیرنده درون کانال (RIC)

سمعک پشت گوشی یا BTE

این سمعک ها به راحتی پشت لاله ی گوش قرار می گیرند و صدا از طریق تیوب و قالب گوش به مجرای گوش وارد می شود. (BTE  مخفف کلمه Behind The Ear یعنی “پشت گوش” می باشد) این سمعک ها پوشش خوب و مناسب انواع مختلف کم شنوایی‌ها را دارا هستند و از مقاومت خوبی برخوردارند از این رو گزینه ی خوبی برای استفاده در اطفال هستند. همچنین با تکنولوژی ها ی جدید می توانند برای استفاده در محیط های سخت شنیداری مفید باشند.

 

سمعک های پشت گوشی مینی – Mini BTE

این سمعک های کوچک مانند سمعک های پشت گوشی در پشت گوش قرار می گیرند اما ظاهری کوچکتر دارند و صدا توسط یک لوله بسیار باریک به داخل گوش منتقل می شود.

انتهای لوله باریک یک کاف نرم قرار دارد که کانال گوش را مسدود نمی کند در نتیجه، هوا در داخل گوش جریان دارد و فرد احساسی طبیعی خواهد داشت. همچنین می توان در انتهای لوله از قالب گوش فرد نیز استفاده کرد. سمعک مینی BTE ها نه تنها باعث کاهش انسداد یا حساس شدن در کانال گوش می شوند، بلکه باعث افزایش راحتی، کاهش بازخورد و نگرانی زیبایی برای بسیاری از کاربران می شود. اين سمعك به راحتي مي تواند در پشت گوش مخفي شود. براي تمام گروه هاي سني و انواع افت های شنوايی مناسب است. در واقع می توان گفت اين سمعك با وجود داشتن اكثر مزيت های سمعك های پشت گوشی معمولی می تواند ظاهر مناسب تری برای فرد ايجاد نمايد.

سمعک های گیرنده درون گوش (RITE) و یا گیرنده درون کانال (RIC)

این سمعک های بسیار کوچک در پشت گوش و رسیور یا بندگوی آنها در داخل کانال قرار می گیرد که توسط یک لوله ی بسیار باریک به سمعک متصل می گردد. سمعک های رسیور داخل در کنار کیفیت بالای صدا به دلیل قرارگیری مستقیم میکروفن داخل کانال گوش، سبک، کوچک و نامرئی هستند. همچنین قرارگیری میکروفن داخل کانال و افزایش فاصله ی بین میکروفن و بلندگو باعث کاهش فیدبک ( بازخورد صدا ) و افزایش راحتی شنیداری فرد شده است