QiDL!

مفاهیم اولیه ADO.NET

سلام عرض کردم. مدیر این سایت در خدمت شماست. شما را گوگل به این صفحه هدایت کرده است به امید اینکه بتوانید «مفاهیم اولیه ADO.NET» را دانلود کنید. قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنم مشخصات «مفاهیم اولیه ADO.NET» را به دقت بخوانید:

برای استفاده مفیدتر از این مقاله، توصیه می گردد، مقاله معماری برنامه های مبتنی بر داده را در ابتدا مطالعه نمائید . ADO.NET ، نسل جدیدی از ADO شرکت ماکروسافت است . نسخه ADO ، با استفاده از مجموعه ای اشیاء ActiveX Data Object طراحی و پیاده سازی شده بود

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

  • فرمت فایل دانلودی: doc
  • فرمت فایل اصلی: word
  • تعداد صفحه: 94
  • حجم: 873 کیلوبایت

مفاهیم اولیه ADO.NET

برای استفاده مفیدتر از این مقاله، توصیه می گردد، مقاله معماری برنامه های مبتنی بر داده را در ابتدا مطالعه نمائید . ADO.NET ، نسل جدیدی از ADO شرکت ماکروسافت است . نسخه ADO ، با استفاده از مجموعه ای اشیاء ActiveX Data Object طراحی و پیاده سازی شده بود. ADO.NET گرچه در سطح ارائه پتانسیل های لازم در برخی موارد دارای شباهت هائی با ADO است ولی از نظر مدل برنامه نویسی دارای ساختاری کاملا’ متفاوت( نسبت به ADO ) است.

تعریف ADO.NET

ADO.NET، مجموعه ای از کلاس ها بمنظور کار با داده ها است.

بموازات رشد اینترنت ، طراحی و پیاده سازی برنامه های مبتنی بر وب به امری متداول و نیازی همگانی مطرح شده است . در این راستا برنامه های متعددی ، از XML بمنظور ارسال اطلاعات خود در شبکه استفاده کرده و هر روز به تعداد این برنامه ها نیز اضافه می گردد. ADO.NET ، یک مدل برنامه نویسی مناسب بمنظور یکپارچگی بین ویژگی های XML و ADO.NET در فریمورک دات نت را ارائه می نماید.

مزایای ADO.NET

تکنولوژی فوق نسبت به ADO دارای مزایای زیر است :

Interoperability . تکنولوژی ADO.NET از XML بعنوان فرمت ارسال اطلاعات از یک منبع داده به مقصد مورد نظر استفاده می نماید ( داده های مستقرشده در حافظه محلی)

Maintainability . بموازات افزایش کاربران یک برنامه ، ما شاهد بروز مسائلی در رابطه با منابع موجود در سیستم خواهیم بود. با استفاده از یک برنامه N-Tire ، می توان منطق برنامه را بین چندین Tire اضافی توزیع نمود. معماری ADO.NET ، از حافظه Cache بمنظور نگهداری نسخه هائی از داده استفاده و بدین ترتیب امکان بهره برداری از اطلاعات فوق برای سایر Tire های اضافی فراهم می گردد .

Programmability . مدل برنامه نویسی ADO.NET کاملا’ از Strongly typed data حمایت و باعث می گردد که که کدها مختصرتر و با شفافیت خاصی، بسادگی نوشته گردند .

Performance . تکنولوژی ADO.NET این امکان را فراهم می آورد تا عملیات مازاد در ارتباط با تبدیل نوع داده ها ،حذف گردد( از Strongly typed data استفاده می گردد ) .

Scalability . مدل برنامه نویسی ADO.NET باعث تشویق برنامه نویسان برای صرفه جوئی در منابع سیستم و ارائه آنان برای برنامه های در حال اجراء بر روی بستر وب می گردد. با توجه به اینکه داده در حافظه محلی Cache می گردد، ضرورتی به نگهداری بلاک هائی از بانک اطلاعاتی و یا نگهداری اتصالات فعال با بانک اطلاعاتی برای مقاطع زمانی بعد ، وجود نخواهد داشت .

Namespace های مرتبط با داده

فریمورک دات نت ، پتانسیل ها ی( عملیات ) خود را به چندین Namespace تقسیم و ADO.NET نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود . ADO.NET عمدتا’ در Namespace با نام System.Data ، پیاده سازی شده است.Namespace فوق،بصورت فیزیکی در اسمبلی System.Data.dll قرار دارد. برخی از بخش های ADO.NET در Namespace با نام System.Xml قرار دارند ( مثلا’ کلاس XmlDataDocument ) مشخصات هر یک از Namespace های مرتبط با داده ها بشرح زیر می باشد :

System.Data ، هسته ADO.NET بوده و شامل کلاس هائی است که بخش غیرمتصل معماری ADO.NET را شکل می دهد ( کلاس DataSet )

System.Data.Common ، کلاس های کاربردی و اینترفیس مورد نیاز برای NET Data Providres . را فراهم می نماید.

System.Data.sqlclient ، ارائه دهنده داده: SQL Server.Net Data Provider

System.data.OleDB ، ارائه دهنده : OLEDB.NET Data Provider

System.Data.sqltypes ، کلاس ها و ساختارهای مورد نیاز برای Native SQL Server Data Types را ارائه می نماید.( یک جایگزین سریع و ایمن برای داده های نوع دیگر).

System.Xml ، کلاس ها واینترفیس های لازم بمنظور حمایت استاندارد د از پردازش های مبتنی بر XML را ارائه می نماید. ( مثلا’ کلاس XmlDataDocument)

تغییرات ADO و ADO.NET

تغییرات متعددی در ADO.NET نسبت به ADO اعمال شده است . اغلب تغییرات فوق ، با توجه به مطالعات انجام شده در رابطه با موارد مثبت و منفی ADO صورت گرفته است . دستاورد این تغییرات، قدرت و انعطاف مطلوب برای ADO.NET است .

  • ADO
  • NET

نمایش لینک دانلود با یک کلیک!